czwartek, 29 maja 2014

Spotkanie autorskie: Grażyna Plebanek

Zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie. Tym razem gościem Domu Mendelsohna będzie Grażyna Plebanek. Zapraszamy już 7 czerwca o 18:00. 


O książce:
Dwie przyjaciółki, bokserki: warszawianka Lu, bokserka amatorka, pracuje w polskiej ambasadzie w Brukseli. Sprite, jej sportowa mentorka i powierniczka jest Belgijką pochodzenia kongijskiego. Poznają się w Brukseli, razem walczą na ringu, wspólnie snują opowieść. Ich historia stwarzana jest w trakcie opowiadania powierzonego przyjaciółce. Przyjaźń i boks to źródła siły dla Lu i Sprite. Więź między młodymi kobietami stanowi oś opowieści, w której romanse, miłości i zauroczenia są tłem dla budowania mocnych osobowości, własnej przestrzeni, z której nie strach wyruszać w świat. 

To historia poprowadzona z impetem, energetycznie i świadomie. Dotyka współczesnych problemów, takich jak miejsce dzisiejszej Polski w Europie, stereotypy i uprzedzenia, z jakimi się spotykamy i które utrwalamy. Opisuje pozytywne postawy wobec Polaków, jak i Polaków wobec "obcych", ale obnaża też polski rasizm.

Bokserka to portret pokolenia ludzi, dla których podróżowanie i mieszkanie za granicą nie jest „zdradą ojczyzny”, dla których mobilność jest równie naturalna, jak korzystanie z Googla, czy sieci społecznościowych. To także kalejdoskop barwnych mieszkańców położonej w centrum Europy Brukseli, reprezentantów różnych kultur, światopoglądów, narodowości, kolorów skóry. 

środa, 21 maja 2014

I już po spotkaniu z Krzysztofem Vargą

Wczoraj Dom Mendelsohna wypełniła literatura. Krzysztof Varga spotkał się z czytelnikami w progach Bet Tahara. Przed rozpoczęciem oficjalnej części spotkania czworo aktorów ze Studium im. Sewruka odegrało/przeczytało kilka fragmentów z najnowszej powieści pisarza. Spotkanie prowadziła Bernadetta Darska. Poniżej kilka zdjęć, a pełna foto-relacja na naszym profilu na Facebook/Miejsce na literaturę - serdecznie zapraszamy!  









piątek, 16 maja 2014

Relacja z warsztatów blogerskich

Dziś odbyły się pierwsze warsztaty, a tym samym Dom Mendelsohna stał się miejscem na literaturę. Spora, bo ponad trzydziestoosobowa grupa młodzieży z gimnazjum i liceum podczas trwania zajęć miała okazję dowiedzieć się nie tylko jak założyć bloga, ale też czym się różni pisanie do gazety od tworzenia tekstów do Internetu. Jakie korzyści, a jakie zagrożenia płynął z blogowania. Co to znaczy vlog, a co na przykład blog firmowy. Czy fotografia w blogowaniu to istotny element. Rozmawiano również o tym, jak pozyskać czytelników i co to znaczy źródło ruchu na stronę. Co prawda niespełna trzy godziny to zdecydowanie za mało, by przeprowadzić wyczerpujący warsztat na temat blogowania, ale liczymy, że uczestnicy zajęć poczuli się zachęceni do spróbowania swoich sił w blogosferze. 

Jeszcze czekamy na młodzież... jeszcze ustawiamy ostatnie krzesła...
Zapraszamy na nasz profil na Facebooku - Miejsce na literaturę - tam też pełniejsza relacja z dzisiejszych warsztatów, a tu kilka zdjęć na zachętę!

Rozpoczęła słowami powitania Dominika z Borussii :)


A tu Jakob, wolontariusz z Niemiec, który opowiadał o swoim blogu.


  

wtorek, 13 maja 2014

Bezpłatne warsztaty. Masz chrapę na bloga?

fot. Tomek Waszczuk
Chciałbyś/ chciałabyś prowadzić bloga, ale nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać i z czym to się je? Może nawet nie wiesz, czy będzie Ci smakować? Może się więc skusisz na mała próbkę blogowych przyjemności i przyjrzysz się z bliska zaletom i niebezpieczeństwom jakie niesie za sobą prowadzenie własnego bloga? Już 16 maja o 12:00 w niezwykłych wnętrzach Domu Mendelsohna odbędą się warsztaty z zakresu podstaw pracy nad blogiem skierowane do młodzieży w wieku 12 - 19 lat z Olsztyna i okolic. Porozmawiamy nie tylko o tym, jak założyć bloga, ale też jak tworzyć treści do Internetu, co jest istotne przy pracy nad blogiem, jak rozpropagować bloga i jak zyskać czytelników. Poruszymy tez temat mediów społecznościowych.

niedziela, 11 maja 2014

Spotkanie autorskie: Krzysztof Varga - 20.05.2014

20 maja 2014 r. – spotkanie z Krzysztofem Vargą, poświęcone m.in. jego najnowszej książce „Czardasz z mangalicą”. Spotkanie odbędzie się w Domu Mendelssohna (ul. Zyndrama z Miszkowic 2, boczna od ul. Grunwaldzkiej, po stronie targowiska). Wstęp wolny!

Fragmenty tekstu zaprezentują: Andrzej Popiel, Szymon Kołodziejczyk, Katarzyna Jędrychowska, Sylwia Krawiec - Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza.


Krzysztof Varga – powieściopisarz, krytyk literacki, redaktor i felietonista „Gazety Wyborczej”. Z pochodzenia po połowie: Polak i Węgier. 

Współautor błyskotliwego słownika literatury najnowszej "Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960r." oraz antologii "Macie swoich poetów". W 1998 Varga otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury za "45 pomysłów na powieść", której wznowienie ukaże się wkrótce.