niedziela, 11 maja 2014

Spotkanie autorskie: Krzysztof Varga - 20.05.2014

20 maja 2014 r. – spotkanie z Krzysztofem Vargą, poświęcone m.in. jego najnowszej książce „Czardasz z mangalicą”. Spotkanie odbędzie się w Domu Mendelssohna (ul. Zyndrama z Miszkowic 2, boczna od ul. Grunwaldzkiej, po stronie targowiska). Wstęp wolny!

Fragmenty tekstu zaprezentują: Andrzej Popiel, Szymon Kołodziejczyk, Katarzyna Jędrychowska, Sylwia Krawiec - Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza.


Krzysztof Varga – powieściopisarz, krytyk literacki, redaktor i felietonista „Gazety Wyborczej”. Z pochodzenia po połowie: Polak i Węgier. 

Współautor błyskotliwego słownika literatury najnowszej "Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960r." oraz antologii "Macie swoich poetów". W 1998 Varga otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury za "45 pomysłów na powieść", której wznowienie ukaże się wkrótce. 

Nominowany do Nagrody Literackiej "Nike" za książki "Tequila" i "Nagrobek z lastryko". W 2012 roku wydał powieść „Trociny” oraz zbiór felietonów „Polska mistrzem Polski”.
Sześć lat temu ukazała się eseistyczna książka o Węgrzech pt. „Gulasz z turula, za którą autor otrzymał nagrodę czytelników Nike 2009. Książka znalazła się ponadto w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” oraz w finale II edycji Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”. Tematyka węgierska znalazła swoją kontynuację w najnowszej publikacji Krzysztofa Vargi – wydanym w kwietniu br. tomie esejów „Czardasz z mangalicą.

Książka Vargi zachwyci nie tylko tych, dla których Węgry pozostają fascynującym krajem. Uwiedzie ona również te osoby, które cenią dar opowiadania, erudycję, gatunkową różnorodność i swobodę, pasję, a także podróże jako pretekst do poprowadzonej ze swadą i brawurą gawędy. Po świetnym „Gulaszu z turula” pisarz w równie doskonałym stylu kontynuuje węgierską opowieść. Na uwagę zasługuje formalne bogactwo tej publikacji. Autor umiejętnie łączy wspomnienia, zapiski z podróży z elementami reportażu, felietonu i eseju historycznego. Dzięki temu i ci, którzy szukają anegdot związanych z typowo węgierskimi zwyczajami, i ci, którzy lubują się w przeszłości, i ci, którym nieobce jest traktowanie jedzenia jako pretekstu do rozmowy, powinni być zadowoleni. […].
(tak rozpoczyna recenzję „Czardasza z mangalicą” Bernadetta Darska na www.ksiazki.onet.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz