środa, 26 listopada 2014

Spotkanie autorskie: Olga Tokarczuk

10 grudnia 2014 (środa) godz. 18:00 zapraszamy do Domu Mendelsohna (ul. Zyndrama z Maszkowic 2, Olsztyn) na spotkanie z Olgą Tokarczuk poświęcone najnowszej powieści pisarki - "Księgom Jakubowym". Spotkanie poprowadzi Ewa Zdrojkowska (Radio Olsztyn). Wstęp wolny!


Spotkanie organizowanie w ramach projektu "Dom Mendelsohna - miejsce na literaturę"

środa, 19 listopada 2014

Spotkanie z tłumaczem: Halyna Dubyk

Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce pt. "Na brzegu Jarynia" autorstwa Aleksandra Kondratiewa.

O ludowych wierzeniach ukraińskich, literaturze i sztuce przekładu - z tłumaczką książki Halyną Dubyk rozmawiać będzie Jarosława Chrunik.

22 listopada 2014 (sobota) godz. 16:00.
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2, Olsztyn


Wstęp wolny.

Aleksander Kondratiew (1876-1967) – rosyjski poeta i prozaik, jeden z twórców „srebrnego wieku”. Najciekawsze utwory opublikował na emigracji. Po rewolucji październikowej zamieszkał na terenach II Rzeczypospolitej, w majątku teściowej w okolicach Równego. Na Wołyniu Kondratiew odnalazł własną, oryginalną drogę twórczą: odwołując się do miejscowych podań i legend, czerpiąc z mitologii słowiańskiej, stworzył wyjątkowy literacki pomnik kresu epoki wierzeń.
Powieść demonologiczna Na brzegu Jarynia (1930) to studium rzeczywistości doszczętnie zmiatanej przez rewolucję. Pod warstwą barwnej fabuły, antropomorfizującej bożki i bóstwa zamieszkujące okolice Horynia-Jarynia, kryje się lęk przed nadejściem nowych czasów. W opowieści, podobnie jak w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa, rozgrywa się dramat XX wieku, w którym nawet diabeł przestał być straszny.
Polskiemu czytelnikowi proza Kondratiewa może przypominać niekiedy poezję Bolesława Leśmiana. W polskim przekładzie starano się zachować charakterystyczny dla autora język.


Spotkanie z cyklu „Dom Mendelsohna – miejsce na literaturę” zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa 2014".

Chcecie być na bieżąco? Zaglądajcie na Facebook/Miejsce na literature

czwartek, 9 października 2014

Spotkanie autorskie: Andrzej Stasiuk

Zapraszamy na wieczór autorski Andrzeja Stasiuka poświęcone najnowszej książce pt. Wschód, które odbędzie się już 17 października (piątek) godz. 18:00. Spotkanie poprowadzi Joanna Wilengowska.
Wstęp wolny!

Więcej o Autorze:
Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie. Mieszka w Beskidzie Niskim. Prozaik, eseista. Autor Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później, Grochowa, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach i kilku innych książek. Laureat paru nagród, ostatnio Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Gdynia 2010, Nagrody Forum Ekonomicznego i Miasta Krakowa Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza 2011 oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury.

17.10.2014r. rozpoczyna się II Festiwal do czytania - jeśli jesteście zainteresowani tym, co też ciekawego będzie się działo w Olsztynie, zajrzyjcie TU.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Spotkanie autorskie: Paweł Smoleński

Pewnie jesteście ciekawi, kto też będzie kolejnym gościem Miejsca na literaturę? Jeśli tak, mamy dla Was dobrą wiadomość... już możemy Wam zdradzić, że 24 września o 18:30 odwiedzi Dom Mendelsohna (ul. Zyndrama z Maszkowic2, Olsztyn) Paweł Smoleński, by opowiedzieć o książce reportażowej na temat konfliktu palestyńsko-izraelskim pt. "Oczy zasypane piaskiem". Spotkanie poprowadzi Aleksander Suhak 

O książce ze strony wydawcy:
Temu reporterowi jeden konflikt i dwa kraje nie dają spokoju. Paweł Smoleński na nowo rusza w najbardziej zapalne tereny Palestyny i Izraela, w Jerozolimie, Gazie i wioskach na Zachodnim Brzegu niestrudzenie pyta, czy pokój jest wciąż możliwy. Patrzy na rosnący z każdym miesiącem mur separacyjny, czyta o kolejnych samobójczych zamachach, słucha o nienawiści. Próbuje zrozumieć, ale nikt nie ma złudzeń, że o jakiekolwiek porozumienie będzie bardzo trudno.

Adam Michnik o książce:
Przejmujący obraz cierpień Palestyńczyków żyjących na terytoriach zdominowanych przez Izrael, skłóconych i pogrążonych w beznadziei. Najwyższą cenę płacą ci spośród nich, którzy szukają dróg pokojowego współżycia z Izraelczykami. Ten wizerunek nakreślił polski pisarz, znany z pogardy dla antysemityzmu i z sympatii do Izraela. Taki sam zespół emocji, który nakazuje Smoleńskiemu nakładać okulary proizraelskie, powoduje, że są to okulary izraelskiego demokraty, zwolennika pokoju i pojednania z Palestyńczykami. W Palestyńczykach widzi Smoleński Żydów Bliskiego Wschodu, dyskryminowanych, poniewieranych, odzieranych z godności i bezsilnych. W swoją refleksję o tragicznym konflikcie autor włączył wrażliwość dziecka polskiej historii – jej dziejów dramatycznych i heroicznych, jej glorii i mizerii, jej honoru i szaleństwa. Nieprzypadkowo jeden z bohaterów tej książki, młody izraelski prawnik i obrońca prześladowanych Palestyńczyków, odwołuje się do doświadczenia swego ojca, ofiary czystki antysemickiej w Polsce w 1968 roku. Tę książkę gorąco polecam tym wszystkim, którzy chcą rozumieć złożoność świata naszych wyborów politycznych i moralnych.
Więcej znajdziecie TU.

sobota, 21 czerwca 2014

Spotkanie autorskie. Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Tym razem zapraszamy do Domu Mendelsohna również tych najmłodszych miłośników książek! Chociaż jest spora szansa, że dorośli z również będą kojarzyli autora, który nas odwiedzi. Kolejne spotkanie z cyklu Dom Mendselsohna - miejsce na literaturę poświęcone będzie książce pt."Bangsi" - opowieści o misiu polarnym z Grenlandii.

- rozmowę poprowadzi Ania Minkiewicz - Zaremba (Radio Olsztyn)
- bajkę przeczyta Milena Gauer (Teatr Jaracza)
- opowieść zilustruje z dziećmi Adam Cieślak (Liceum Sztuk Plastycznych)

A gościem głównym będzie oczywiście Hubert Klimko-Dobrzanieckiautor takich książek jak: "Dom Róży, Krysuvik", "Kołysanka dla wisielca", "Rzeczy pierwsze", "Bornholm, Bornholm" oraz wydanych w ubiegłym roku: "Grecy umierają w domu" i "Pornogarmażerka". Pisarz był nominowanym m.in. do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Mediów Publicznych „Cogito", a jego książki przełożono na wiele języków i publikowano m.in.  we Włoszech, Francji, Austrii, Norwegii, Serbii, Bułgarii i Słowacji;

W trakcie  spotkania: Wymienialnia książek dziecięcych i młodzieżowych /przynieście te, z których wyrośliście, wymieńcie na takie, których jeszcze nie czytaliście/ 

Zapraszamy na spotkanie nie tylko dla najmłodszych! 28 czerwca (sobota), godz. 12:00, Dom Mendelsohna (ul. Zyndrama z Maszkowic 2 w Olsztynie), wstęp wolny.


czwartek, 19 czerwca 2014

Warsztaty: Jak być liderem

W poniedziałek w Domu Mendelsohna odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu Miejsce na literaturę. Tym razem rozmawialiśmy z młodymi ludźmi na temat liderstwa. 


Ale nie my o tym opowiemy, a uczestniczka warsztatów, która opisała swoje wrażenia na blogu. Zapraszamy na bloga Igi.

czwartek, 12 czerwca 2014

Warsztaty: Jak zmieniać rzeczywistość

16 czerwca 2014 (pn.), godz. 9:00 i 12:00 - drugie warsztaty dla młodzieży w ramach projektu "Dom Mendelsohna - miejsce na literaturę"
Tytuł: Warsztaty liderskie - jak zmieniać rzeczywistość.
Prowadzenie: Ewa Romanowska (członek zarządu Fundacji Borussia)

W czasie warsztatów przyjrzymy się idei liderstwa, spróbujemy zdefiniować to pojęcie, określić cechy jakimi powinien dysponować idealny lider, poznać różne style przywództwa i określić sytuacje, w których mogą one znaleźć swoje zastosowanie. Program warsztatów liderskich pozwoli spośród uczestników wyłonić tych, którzy staną się liderami w swoim środowisku i będą tworzyli "Osady czytelnicze" - grupy młodzieży spotykającej się systematycznie w celu rozmawiania o przeczytanych ostatnio książkach.

wtorek, 10 czerwca 2014

Foto-relacja z czytania na Targowisku Miejskim


 O idei, jaka przyświecała czytającym oraz o tym, kim byli i dlaczego czytali w różnych językach przeczytacie TU a więcej zdjęć znajdziecie na profilu projektu Facebook/Miejsce na literature - zapraszamy! 




poniedziałek, 9 czerwca 2014

Czytamy na Targowisku Miejskim

Już dziś głośne czytanie na Targowisku Miejskim przy ul. Grunwaldzkiej w godz. 10-10:30! 

Ale czytać będziemy w oryginałach, bo ludzie czytają książki na każdej szerokości geograficznej, bez względu na narodowość, wiek i płeć. Czasem czytają nawet te same lektury, mają te same literackie fascynacje. Zapraszamy! Przyjdźcie posłuchać.



Francesco z Włoch przeczyta fragment Wahadło Foucaulta Umberto Eco w oryginale, po nim Elli z Niemiec przeczyta rozdział z książki Czik Wolfganga Herrndorfa, Marysia z Ukrainy: Rekreacja Jurija Andruchowycza, Julie z francuskiej Bretanii przeczyta początek Małego Księcia, Rici z Niemiec: Corpus Delicti. Proces - antyutopijną książkę, której autorem jest  współczesny niemiecki pisarz Juli Zeh, na koniec fragment części Piekło Boskiej komedii Dantego, oczywiście po włosku, przeczyta Fabio.

INFO o czytających:

Elisabeth Bellmann (wołają na nią Elli), ma 19 lat, pochodzi spod Drezna w Niemczech. Na co dzień pracuje w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Na wolontariacie od 10 miesięcy.

Ricarda Lindau (nazywana przez znajomych Riki), ma 19 lat. Przyjechała na wolontariat do Archiwum Państwowego w Olsztynie z Hanoweru.  W pracy zajmuje się digitalizacją zbiorów archiwum oraz konserwacją stary dokumentów.

Mariia Plysiuk (czyta się Ply sjuk), ur. 1988, pochodzi z zachodniej Ukrainy z okolic miejscowości  Równe.  Na wolontariat przyjechała do Olsztyna w październiku 2013 r. Pracuje w Fundacji Borussia,  gdzie zajmuje się organizacją wizyt studyjnych w ramach programu Study Tours to Poland (STP).

Francesco Malorgio (czyta się Malordżjo), 23-latek. Przyjechał do Olsztyna na staż w ramach programu Erasmus z Uniwersytetu Aosta w północnych Włoszech. Pracuje w biurze Fundacji Borussia oraz w Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie współprowadząc zajęcia nt. kultury włoskiej i francuskiej.

Fabio Carnevali (ur. 1985) pochodzi z regionu Lacjum we Włoszech, jest absolwentem  Projektowania i Zarządzania Systemami Turystycznymi na Uniwersytecie w Rzymie. Przyjechał do Polski na wolontariat w październiku 2013 r. Pracuje w Skansenie w Olsztynku w dziale Promocyjno-Oświatowym.

Julie Ayouti [czyt. Żuli Ajuti] (ur. 1988), pochodzi z Rennes w Bretanii. W 2009 r. została wolontariuszką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Od września 2013 r. pracuje w Centrum Polsko-Francuskim  w Olsztynie.

sobota, 7 czerwca 2014

Grażyna Plebanek - relacja ze spotkania


Właśnie kończy się spotkanie z Grażyną Plebanek.W Domu Mendelsohna znów literatura przejęła władzę. Dziś rozmawialiśmy głownie o „Bokserce“, ale to nie znaczy, że tylko o niej. A tematów było wiele. 

Grażyna Plebanek w „Bokserce“ napisała: cokolwiek by zrobiła, jak bardzo byłaby inna, osobna i tak stała w cieniu tej ogólnej kobiety, kobiety rozpiętej między okresem a głodem poczęcia, abstrakcyjnej jak Biały kwadrat na czarnym tle Malewicza, kobiety, którą mężczyźni dobrze znali. (str 13) Spytaliśmy więc, jaka jest ta kobieta ogólna? Ta, którą dobrze znają mężczyźni? Pytaliśmy o Emi, Emilię, Lu… o jej emocje, o guzik, od którego wszystko się zaczęło…
Ten guzik, który odpada, a później, trochę jak opowieść, toczy się do swojego celu i nadaje „Bokserce“ nieco nierealny wymiar, nieco oniryczny posmak. Przeznaczenie? Czy Grażyna Plebanek wierzy w takie rzeczy? A czy jej bohaterowie wierzą? 

Pytaliśmy o grę, którą bohaterka „Bokserki“ tworzy. Pytaliśmy o kobiecość i męskość, i o to, czy w ogóle powinniśmy wypytywać o takie podziały. Pytaliśmy o wiele, a jeśli byliście na spotkaniu, wiecie już, że wiele niezwykłości kryje się w najnowszej powieści pisarki, która choć od kilku już dobrych lat mieszka w Brukseli, to dziś zagościła w Olsztynie. 

Z Pisarką do Olsztyna przyjechała przesympatyczna pani Edyta z Grupy Wydawniczej Foksal. Kilka zdjęć znajdziecie pod wpisem, a więcej na naszym profilu na FB/Miejsce na literature – zajrzyjcie do nas.

PS A chcecie wiedzieć, co odpowiedziała na te pytania Grażyna Plebanek?







czwartek, 29 maja 2014

Spotkanie autorskie: Grażyna Plebanek

Zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie. Tym razem gościem Domu Mendelsohna będzie Grażyna Plebanek. Zapraszamy już 7 czerwca o 18:00. 


O książce:
Dwie przyjaciółki, bokserki: warszawianka Lu, bokserka amatorka, pracuje w polskiej ambasadzie w Brukseli. Sprite, jej sportowa mentorka i powierniczka jest Belgijką pochodzenia kongijskiego. Poznają się w Brukseli, razem walczą na ringu, wspólnie snują opowieść. Ich historia stwarzana jest w trakcie opowiadania powierzonego przyjaciółce. Przyjaźń i boks to źródła siły dla Lu i Sprite. Więź między młodymi kobietami stanowi oś opowieści, w której romanse, miłości i zauroczenia są tłem dla budowania mocnych osobowości, własnej przestrzeni, z której nie strach wyruszać w świat. 

To historia poprowadzona z impetem, energetycznie i świadomie. Dotyka współczesnych problemów, takich jak miejsce dzisiejszej Polski w Europie, stereotypy i uprzedzenia, z jakimi się spotykamy i które utrwalamy. Opisuje pozytywne postawy wobec Polaków, jak i Polaków wobec "obcych", ale obnaża też polski rasizm.

Bokserka to portret pokolenia ludzi, dla których podróżowanie i mieszkanie za granicą nie jest „zdradą ojczyzny”, dla których mobilność jest równie naturalna, jak korzystanie z Googla, czy sieci społecznościowych. To także kalejdoskop barwnych mieszkańców położonej w centrum Europy Brukseli, reprezentantów różnych kultur, światopoglądów, narodowości, kolorów skóry. 

środa, 21 maja 2014

I już po spotkaniu z Krzysztofem Vargą

Wczoraj Dom Mendelsohna wypełniła literatura. Krzysztof Varga spotkał się z czytelnikami w progach Bet Tahara. Przed rozpoczęciem oficjalnej części spotkania czworo aktorów ze Studium im. Sewruka odegrało/przeczytało kilka fragmentów z najnowszej powieści pisarza. Spotkanie prowadziła Bernadetta Darska. Poniżej kilka zdjęć, a pełna foto-relacja na naszym profilu na Facebook/Miejsce na literaturę - serdecznie zapraszamy!  









piątek, 16 maja 2014

Relacja z warsztatów blogerskich

Dziś odbyły się pierwsze warsztaty, a tym samym Dom Mendelsohna stał się miejscem na literaturę. Spora, bo ponad trzydziestoosobowa grupa młodzieży z gimnazjum i liceum podczas trwania zajęć miała okazję dowiedzieć się nie tylko jak założyć bloga, ale też czym się różni pisanie do gazety od tworzenia tekstów do Internetu. Jakie korzyści, a jakie zagrożenia płynął z blogowania. Co to znaczy vlog, a co na przykład blog firmowy. Czy fotografia w blogowaniu to istotny element. Rozmawiano również o tym, jak pozyskać czytelników i co to znaczy źródło ruchu na stronę. Co prawda niespełna trzy godziny to zdecydowanie za mało, by przeprowadzić wyczerpujący warsztat na temat blogowania, ale liczymy, że uczestnicy zajęć poczuli się zachęceni do spróbowania swoich sił w blogosferze. 

Jeszcze czekamy na młodzież... jeszcze ustawiamy ostatnie krzesła...
Zapraszamy na nasz profil na Facebooku - Miejsce na literaturę - tam też pełniejsza relacja z dzisiejszych warsztatów, a tu kilka zdjęć na zachętę!

Rozpoczęła słowami powitania Dominika z Borussii :)


A tu Jakob, wolontariusz z Niemiec, który opowiadał o swoim blogu.


  

wtorek, 13 maja 2014

Bezpłatne warsztaty. Masz chrapę na bloga?

fot. Tomek Waszczuk
Chciałbyś/ chciałabyś prowadzić bloga, ale nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać i z czym to się je? Może nawet nie wiesz, czy będzie Ci smakować? Może się więc skusisz na mała próbkę blogowych przyjemności i przyjrzysz się z bliska zaletom i niebezpieczeństwom jakie niesie za sobą prowadzenie własnego bloga? Już 16 maja o 12:00 w niezwykłych wnętrzach Domu Mendelsohna odbędą się warsztaty z zakresu podstaw pracy nad blogiem skierowane do młodzieży w wieku 12 - 19 lat z Olsztyna i okolic. Porozmawiamy nie tylko o tym, jak założyć bloga, ale też jak tworzyć treści do Internetu, co jest istotne przy pracy nad blogiem, jak rozpropagować bloga i jak zyskać czytelników. Poruszymy tez temat mediów społecznościowych.

niedziela, 11 maja 2014

Spotkanie autorskie: Krzysztof Varga - 20.05.2014

20 maja 2014 r. – spotkanie z Krzysztofem Vargą, poświęcone m.in. jego najnowszej książce „Czardasz z mangalicą”. Spotkanie odbędzie się w Domu Mendelssohna (ul. Zyndrama z Miszkowic 2, boczna od ul. Grunwaldzkiej, po stronie targowiska). Wstęp wolny!

Fragmenty tekstu zaprezentują: Andrzej Popiel, Szymon Kołodziejczyk, Katarzyna Jędrychowska, Sylwia Krawiec - Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza.


Krzysztof Varga – powieściopisarz, krytyk literacki, redaktor i felietonista „Gazety Wyborczej”. Z pochodzenia po połowie: Polak i Węgier. 

Współautor błyskotliwego słownika literatury najnowszej "Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960r." oraz antologii "Macie swoich poetów". W 1998 Varga otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury za "45 pomysłów na powieść", której wznowienie ukaże się wkrótce.